Mikroplastika v našem domu

V četrtek, 6. 3. 2025, sta naši sodelavki dr. Anja Bubik in Katrin Školnik Škrabe v Kreativnem centru Čuk izvedli zanimivo in poučno predavanje o mikroplastiki. Dogodek je potekal v okviru ciklusa izobraževanj Podnebno-energetske pisarne Velenje, ki naslavlja teme s področja energije, trajnosti in varovanja okolja.

Predavateljici sta predstavili, kaj mikroplastika sploh je, kako nastane ter zakaj si je v okolju ne želimo. Gre za novodobno onesnaževalo, ki je prisotno vsepovsod – v zraku, vodi, zemlji in celo v hrani. Zaradi izjemno majhne velikosti te delce pogosto spregledamo ali jim ne pripisujemo dovolj velikega pomena, a njihov vpliv je vse prej kot nepomemben. Skupaj z obiskovalci sta raziskali, kako mikroplastika nastaja pri vsakdanjih opravilih – ob pranju sintetičnih oblačil, uporabi kozmetike, pri čiščenju in splošni rabi plastičnih izdelkov v gospodinjstvu. Spregovorili sta tudi o tem, kako lahko vsak posameznik prispeva k zmanjšanju njenega nastanka in vpliva na zdravje ter okolje.

Poseben poudarek je bil namenjen uporabnim rešitvam, ki jih lahko vpeljemo doma – od izbire oblačil iz naravnih materialov, skrbnega branja etiket, uporabe aplikacij za preverjanje sestavin (npr. Beat the Microbead, GreenScan), do ponovne uporabe izdelkov in odgovornega recikliranja.

Izzive vsakdanjega življenja glede smotrne uporabe plastike in nastanka mikroplastike naslavljajo raziskovalci fakultete trenutno v treh mednarodnih projektih; GreenGate2, PLASTIX in EDU4PlastiCircular.