3. julij – mednarodni dan brez plastičnih vrečk

Mednarodni dan brez plastičnih vrečk je svetovni dan ozaveščanja, namenjen zmanjševanju uporabe plastičnih vrečk za enkratno uporabo ter spodbujanju trajnostnih alternativ. Ob tej priložnosti opozarjamo na okoljske vplive plastičnih vrečk, ki prispevajo k onesnaževanju, škodujejo prostoživečim živalim in se v naravi razkrajajo tudi več sto let. Dan spodbuja posameznike, podjetja in vlade k sprejemanju okolju prijaznejših praks.

Ta dan obeležujemo vsako leto 3. julija kot del širšega mednarodnega gibanja za zmanjšanje porabe plastike in ozaveščanje o negativnih učinkih plastičnega onesnaževanja. Plastične vrečke so eden najpogostejših virov odpadkov, saj pogosto končajo v oceanih in drugih vodnih virih, kjer ogrožajo morsko življenje in celotne ekosisteme.

Mednarodni dan brez plastičnih vrečk je bil prvič obeležen leta 2009, kot del globalnega gibanja Break Free from Plastic, ki si prizadeva za zmanjšanje plastičnega onesnaževanja po vsem svetu. Danes ga podpirajo številne okoljske organizacije in vse več posameznikov, skupnosti ter vlad. Postaja pomemben del svetovnega koledarja okoljske ozaveščenosti.


Plastične vrečke v številkah

Kljub prizadevanjem številnih držav za zmanjšanje uporabe plastične embalaže, po svetu vsako minuto porabimo več kot milijon plastičnih vrečk.

Kaj pa Slovenija?
Povprečen Slovenec na leto porabi med 130 in 150 plastičnih vrečk, ki jih običajno uporablja manj kot 30 minut. Velika večina konča med mešanimi odpadki, kjer se razkrajajo tudi do 1000 let.


Ali ste vedeli?

  • Plastične vrečke sodijo med deset najpogostejših odpadkov v naravi.

  • Večina se jih razkraja med 400 in 1000 let.

  • V Sloveniji letno porabimo med 300 in 600 milijonov plastičnih vrečk, od tega jih 89 % uporabimo le enkrat.

  • Zaradi plastičnih vrečk vsako leto poginejo stotisoči morskih živali in več kot milijon ptic, ker jih zamenjajo za hrano ali pa se vanje zapletejo.

  • Plastične vrečke, ki jih zaužijejo živali, se vračajo v okolje in ogrožajo nova življenja.

  • Ko plastika zaide v prehransko verigo živali, konča tudi na naših krožnikih.


Kaj lahko storimo sami?

Vsak posameznik lahko prispeva k zmanjšanju odpadne plastike z enostavnimi spremembami vsakodnevnih navad:

  • Uporabljajmo vrečke za večkratno uporabo.

  • Načrtno se izogibajmo uporabi plastičnih vrečk in jih nadomeščajmo z okolju prijaznejšimi rešitvami.

  • Vrečke vedno odlagajmo v ustrezne zabojnike, nikoli v naravo.


FVO za okolju prijazno prihodnost

Na Fakulteti za vede o okolju (FVO) se aktivno ukvarjamo s problematiko odpadne plastike in mikroplastike, tako v okviru pedagoškega procesa kot mednarodnih projektov, kot so: EDU4PlastiCircular, PLASTIX, MicPlaPROB. S takšnimi pobudami in raziskavami prispevamo k razvoju rešitev za bolj trajnostno prihodnost ter krepimo okoljsko zavest pri študentih, strokovnjakih in širši družbi.