Tla so osnova pridelave hrane, zagotavljajo nam čisto in neoporečno vodo, so ponor/skladišče za vezavo toplogrednega ogljika, so temelj celotni biotski raznovrstnosti in so sama zelo biotsko pester ekosistem. Tla opravljajo ključne ekosistemske storitve in dobrine vsem, ki bivamo na kopnem. Navsezadnje nam tla nudijo tudi prostor za rekreacijo in sprostitev, ki je v današnjem vrvežu in hitrem načinu življenja še kako potrebna. A to je le del ekosistemskih storitev, ki jih nudijo zdrava tla in jih nezavedno vsakodnevno potrebujemo. Tla so namreč osrednji del našega okolja.
Zavedati se moramo, da so zdrava tla dragocena naravna tvorba, pomembno naravno telo, polno življenja, a so žal kljub temu prepogosto spregledana. Vse preveč tal uničujemo z erozijo, pozidavo, onesnaževanjem, itd. Ob tej priložnosti se vprašamo, kako pogosto slišimo o tleh ter njihovi vlogi v našem vsakdanu.
5. december je Organizacija Združenih narodov pred desetimi leti razglasila za svetovni dan tal. Letos v ospredje postavlja pomen natančnih podatkov o tleh za razumevanje značilnosti tal. S sloganom Skrb za tla: meritve, upravljanje, monitoring poudarjajo pomen natančnih podatkov za trajnostno upravljanje tal, ki prinaša zanesljivo preskrbo s hrano. |
Na Fakulteta za varstvo okolja (FVO) smo v sklopu študijskega programa tlom namenili poseben modul, imenovan »Raba in varstvo tal«. V njem poučujemo predmet Tla in okolje ter Geokemija okolja; oba sta namenjena izobraževanju o tleh. Raziskovalno sodelujemo v projektu CURIOSOIL (»Awakening Soil Curiosity to Catalyse Soil Literacy«) – Horizon Europe, ki naslavlja posredovanje znanja o tleh in pomembnost zdravih tal, ki so sposobna zadostno opravljati vse ekosistemske storitve. V času trajanja projekta želimo posameznikom in skupinam približati tla, ustvariti informacije o tleh, spodbuditi radovednost in zanimanje za tla, da bi kot družba s tlemi ustrezno ravnali, jih trajnostno koristili in varovali.
Kot je v daljšem zapisu in v razmisleku ob svetovnem dnevu tal zapisala izr. prof. Borut Vrščaj in asist. Katja Črnec: “Zavzemanje za zdravje in rodovitnost tal ni le vprašanje okoljske odgovornosti, temveč tudi nujnost za prihodnost človeštva in našega planeta. Kljub kompleksnim izzivom, s katerimi se trenutno soočamo, lahko s skupnimi močmi in sodelovanjem v projektih, kot je CURIOSOIL, izboljšamo zavedanje o pomenu tal in njihovem varovanju. Pri tem je ključno, da krepimo znanje o tleh in spodbujamo trajnostne prakse, da lahko naslednjim generacijam pustimo zdravo in rodovitno okolje. Zato se skupaj podajmo na pot varstva tal in jih postavimo v središče naših prizadevanj.”