V preteklem tednu smo na Fakulteti za varstvo okolja gostili učence 9. razredov OŠ Antona Aškerca Velenje. V treh dneh nas je obiskalo približno 60 učencev z učitelji, za katere smo organizirali delavnico z naslovom »Pedolog za en dan«.
Vsebino delavnice smo posvetili tlom, ki so ključni gradnik okolja z neprecenljivo vlogo. To naravno telo je (pre)pogosto spregledano, njihove storitve pa jemane za samoumevne. A življenje na kopnem je še kako odvisno od zdravja in kakovosti tal. Tla v okolju opravljajo ključne ekosistemske storitve, ki jih vsakodnevno izkoriščamo. Če omenimo samo nekatere izmed njih:
- Tla omogočajo pridelavo zadostne in varne hrane, krme ter druge biomase;
- Omogočajo prirast gozdne biomase;
- So izjemno pomembno skladišče ogljika
- Preko tal krožijo številna hranila;
- Oblikujejo pomemben življenjski prostor (pedosfero);
- Zadržujejo vodo in uravnavajo površinsko odtok voda;
- Vodo filtrirajo in istočasno bogatijo;
- Lahko predstavljajo naravno dediščino;
- Oblikujejo krajino, ki jo izkoriščamo za rekreacijo in sprostitev, ki pa je v današnjem času še kako potrebna.
Prenašanje ustreznega znanja in spodbujanja zavedanja o pomembnosti trajnostne rabe in varovanja tal na mlajše generacije na FVO toplo pozdravljamo in v ta namen izvajamo tovrstne aktivnosti.
Za osnovnošolce smo uvodoma izvedli krajšo predstavitev, s katero smo jim predstavili tla in njihovo vlogo v okolju. Predstavljeno snov pa smo preizkusili tudi v kratkem tekmovalnem kvizu. S predhodno pripravljenimi vzorci tal so učenci po skupinah izvedli kratke laboratorijske teste, kot so določanje barvne kode z uporabo priročnika »Munsell Soil Chart«, vzorce tal so sprva makroskopsko pregledali, nato pa razne strukture in talne organizme pobližje pogledali še z uporabo stereolupe. Vzorcem tal so izmerili tudi kislost, ki je ena izmed ključnih lastnosti tal ter določili obliko ter obstojnost talnih struktur.
Za zaključek druženja smo tla spoznali še preko umetnosti. Tla so za poslikavo uporabljali že jamski ljudje, ki so po stenah jam in drugih bivališč uprizarjali pomembne dogodke in srečanja. Iz tal različnih barvnih odtenkov smo predhodno pridobili fino mlet in presejan prah, ki smo ga uporabili za pripravo barve za slikanje in pri izdelavi voščenk iz naravnih sestavin. Učenci so se prelevili v prave umetnike.
OŠ Antonu Aškercu se zahvaljujemo za njihov obisk, izkazano zanimanje ter zagreto sodelovanje.