Sodelavca Fakultete za varstvo okolja, dr. Anja Bubik in dr. Bojan Sedmak, se v sodelovanju z Nacionalnim inštitutom za biologijo (NIB) in Veterinarsko fakulteto UL že več let ukvarjata s preučevanjem bioloških in biokemijskih učinkov cianobakterijskih spojin. Njihova najnovejša znanstvena objava »Cyanobacterial Cyclic Peptides Can Disrupt Cytoskeleton Organization in Human Astrocytes—A Contribution to the Understanding of the Systemic Toxicity of Cyanotoxins« se osredotoča na ugotavljanje učinkov teh spojin na človeške normalne in tumorske astrocite v in vitro pogojih. Pokazali so, da tudi tiste spojine, ki so pred časom veljale za netoksične, negativno vplivajo na znotrajcelično organizacijo astrocit, kar posledično ovira medcelično komunikacijo in lahko vodi v nevrotoksičnost.
Vabljeni k branju: https://www.mdpi.com/2072-6651/16/9/374
Cianobakterije spadajo med najstarejše primarne producente na Zemlji in so odgovorne za razvoj oksigene atmosfere in življenje, kot ga poznamo danes. Njihova prisotnost je naravni pojav v mnogih vodnih ekosistemih, vendar lahko pride ob določenih pogojih do množičnega cvetenja. Pojav, ki je lahko povsem naraven, pogosto spodbudijo tudi človeške aktivnosti, naraščajoče temperature in povečane koncentracije hranil v vodnih telesih. Takšen masovni razrast cianobakterij škoduje ekosistemom in predstavlja tveganje tudi za ljudi, saj nekatere vrste proizvajajo strupene spojine, ki so nevarne za naše zdravje ob stiku ali zaužitju onesnažene vode. Te spojine lahko poškodujejo jetra, ledvice in možgane ali povzročijo akutno zastrupitev. Razumevanje mehanizmov njihovega delovanja je zato ključnega pomena za zaščito zdravja ljudi in okolja ter za razvoj učinkovitih strategij za obvladovanje onesnaženja vodnih virov. |
Članek je zelo dobro sprejet in zaradi velikega povpraševanja in večkratnih prenosov skupaj s sliko izpostavljen na glavni strani revije Toxins https://www.mdpi.com/journal/toxins.
Toxins je mednarodna, recenzirana revija z odprtim dostopom, ki zagotavlja napreden forum za študije, povezane s toksinologijo in vsemi vrstami toksinov (biotoksinov) živali, mikrobov in rastlin. Revija Toxins izhaja mesečno na spletu pri založbi MDPI.