Evropska agencija za varnost hrane (EFSA) je objavila poročilo o najbolj učinkovitih metodah za omejevanje gibanja divjih prašičev, kar bo pomembno prispevalo k izboljšanju strategij za nadzor in upočasnitev širjenja afriške prašičje kuge (APK) v Evropi. Pripravo poročila z naslovom »Effectiveness of methods for controlling wild boar movements« so v okviru velike mednarodne mreže ENETWILD vodili raziskovalci Fakultete za varstvo okolja (dr. Boštjan Pokorny, Zarja Platovšek, dr. Samar Al Sayegh Petkovšek, Katja Črnec in dr. Elena Bužan), sodelovali so tudi nekateri drugi kolegi iz Slovenije (Luka Duniš z UP FAMNIT in dr. Matija Stergar z ZGS).
V Evropi so divji prašiči (poleg ljudi) glavni prenašalci APK, zato je nujno sprejeti strategije in ukrepe za nadzor prenosa bolezni, vključno z ločevanjem populacij. S sistematično analizo znanstvene literature in terenskih izkušenj, pridobljenih z vprašalniki, ki so bili razdeljeni mnogim strokovnjakom po Evropi, so raziskovalci pridobili podatke o vplivu in smiselnosti uporabe različnih barier na omejevanje gibanja divjih prašičev. Poročilo prinaša nova spoznanja o uporabnosti različnih metod, kot so ograje (mehanske, električne), vključevanje naravnih in antropogenih ovir (reke, jezera, naselja, avtoceste, obmejne ograje) ter odvračala (kemična, svetlobna, zvočna), obravnava pa tudi najpomembnejše dejavnike, ki vplivajo na učinkovitost teh metod.
Poročilo bo odločevalcem pomagalo izbrati najbolj izvedljive in stroškovno učinkovite ukrepe v različnih situacijah ob upoštevanju epidemioloških, ekoloških ter družbenih dejavnikov.
Poročilo je v celoti prosto dostopno TUKAJ.