Inštitut za arheologijo ZRC SAZU 19. in 20. maja v Ljubljani pripravlja dvodnevno strokovno konferenco z naslovom Dolgoročen spremembe okolja.
Na konferenci bodo sodelovali raziskovalci, ki proučujejo dolgoročne spremembe okolja (kvartar, lahko tudi starejše), pretekle in današnje ekološke procese, nastanek kulturne krajine in človekov vpliv na okolje nekoč in danes. Konferenca je izrazito multidisciplinarna in sega na različna raziskovalna področja, npr. paleoekologija, ekologija, biologija, geologija, kemija, varstvo narave, arheologija, geografija, …
Prvi dan bo med predavatelji tudi sodelavka FVO, izr. prof. dr. Irena Mrak. V krajšem predavanju bo predstavila izsledke raziskave, ki jo je izvedla skupaj z Matevžem Novakom iz Geološkega zavoda Slovenije in Regisom Brauscherjem iz Evropskega centra za raziskovanje in poučevanje na področju geoznanosti o okolju iz Francije (La Cerege).
POVZETEK PREDAVANJA
V raziskavi smo vzorčili morensko gradivo na več kot 70 mestih nekdanjega Bohinjskega ledenika, od njegovega terminalnega dela do rediščnega območja pod najvišjimi vrhovi Julijskih Alp. Gradivo je bilo datirano z metodo površinske izpostavljenosti (Surface Exposure Dating) s kozmogenimi nuklidi. Rezultati analiz odražajo potencialno dinamiko taljenja ledenika, vendar je končna interpretacija vseh dobljenih rezultatov zahtevna. Slednja temelji na sintezi pridobljenih rezultatov in ugotovitev predhodnih, večinoma geomorfoloških raziskav. Starosti odloženega morenskega gradiva so: pri Bledu okoli 20.000 let, pri Stari fužini 12.000 let na območju Ukanca 6.000 let, v Dolini Triglavskih jezer pa še nižje. Pri interpretaciji je treba upoštevati tudi dinamiko mlajših pobočnih procesov. Datiranje matične kamnine na najvišjih vrhovih Julijskih Alp kaže, da jih led med zadnjim poledenitvenim viškom (LGM) ni prekrival.
Celoten program konference najdete TUKAJ.