V ponedeljek, 9. 12. 2024, bomo na Fakulteti za varstvo okolja pri predmetu Bioindikacija in biomonitoring gostili priznani poljski predavateljici, prof. Anno Ptak in prof. Anno Korzekwa.
Gostujoči predavateljici boste govorili o akumulaciji okoljskih onesnaževal v organizmih in njene posledice za prostoživeče živali.
Predavane bo ob 16.30 uri v Magistrski predavalnici 1in v spletnem okolju Zoom (povezava: https://us05web.zoom.us/j/5626480515?pwd=8vl5Xmk11BoEi6rkqJE6ERluIm8MZg.1&omn=86166532971)
Prof. Anna Ptak dela v Laboratoriju za fiziologijo in toksikologijo razmnoževanja na Inštitutu za zoologijo in biomedicinske raziskave Jagielonske univerze na Poljskem. Ima bogate raziskovalne izkušnje na področju reproduktivne toksikologije. Je vodilna pri preučevanju kemikalij, ki povzročajo endokrine motnje, s končnim ciljem razumeti njihov vpliv in obnašanje v organizmu. Za rezultate, pridobljene med temeljnimi in aplikativnimi študijami, ter s tem povezane objave na področju endokrinologije in toksikologije razmnoževanja je bila nominirana za številne nagrade. Prof. Ptak vodi krakovsko podružnico Društva za biologijo reprodukcije in je članica biološkega odbora Poljske akademije znanosti.
ORCID: https://orcid.org/0000-0003-3634-1918
Prof. Anna Korzekwa je vodja raziskovalne skupine za zaščito biotske raznovrstnosti na Inštitutu za razmnoževanje živali in raziskave hrane Poljske akademije znanosti s sedežem v Popielnu (severovzhodna Poljska). Njene raziskovalne dejavnosti so osredotočene na študije mehanizmov, ki oblikujejo biotsko raznovrstnost agroekosistemov z ugotavljanjem vpliva okoljskih dejavnikov (npr. stresa ali prehranske baze v habitatu) na stanje živali. Poleg tega preučuje interakcijo med epigenetskimi dejavniki (epizootskimi, podnebnimi in toksikološkimi) in fiziološkimi procesi pri živalih v njihovem naravnem okolju. Kot zootehnica in biotehnologinja v zadnjih letih izvaja reproduktivno biotehnologijo pri različnih vrstah sesalcev, kot so jelenjad, alpake, kot orodje za diagnostiko, nadzor, ohranjanje biotske raznovrstnosti in razvoj označevalcev reproduktivnega potenciala.
ORCID: https://orcid.org/0000-0002-1044-9288