Pred nedavnim je bilo prvič določeno visokokakovostno referenčno zaporedje genoma severnega gamsa (Rupicapra rupicapra) oz. njegove podvrste alpskega gamsa (R. r. rupicapra), in sicer v okviru evropskega projekta Biodiversity Genomics Europe. Izsledki so sedaj dostopni tudi javnosti, in sicer prek objave ERGA-BGE reference genome of the Northern chamois (Rupicapra rupicapra): Europe’s most abundant mountain ungulate.
V raziskavi sta sodelovala tudi sodelavca Fakultete za varstvo okolja, prof. dr. Elena Bužan in prof. dr. Boštjan Pokorny. Kot predstavnika raziskovalne skupine, ki je določila referenčni genom, sta v intervjuju delila spoznanja o severnem gamsu, pomenu vrste za alpsko okolje in lokalne skupnosti, potencialih poznavanja referenčnega genoma in pomenu sodelovanja s končnimi uporabniki ter ljubiteljskimi znanstveniki (lovci) za zagotavljanje učinkovitega varstva in trajnostnega upravljanja te in drugih vrst.
Intervju si lahko v celoti prebereta na:
- https://biodiversitygenomics.eu/2025/03/07/the-alpine-chamois-reference-genome-boosts-science-informed-management-across-europe/
- https://www.erga-biodiversity.eu/post/the-alpine-chamois-reference-genome-boosts-science-informed-management-across-europe
V okviru različnih raziskovalnih projektov so sodelavci FVO s pomočjo foto pasti na območju Gore Oljke posneli zelo lepe posnetke gamsov.