Vabilo na gostujoči predavanji pri predmetu Bioindikacija in biomonitoring

Fakulteta za varstvo okolja vabi vse študente magistrskega študijskega programa Varstvo okolja in ekotehnologije ter ostale zainteresirane na dve izjemno zanimivi gostujoči predavanji, ki bosta v četrtek, 23. januarja 2025, s pričetkom ob 16.30, v Magistrski predavalnici 2. 

Predavanji bosta izvedeni v sklopu predmeta Bioindikacija in biomonitoring, gostujoča predavatelja pa sta doc. dr. Andreja Ramšak (Nacionalni inštitut za biologijo, Morska biološka postaja Piran) in doc. dr. Tilen Genov (Morigenos – slovensko društvo za morske sesalce in Oddelek za biodiverziteto, FAMNIT, Univerza na Primorskem).

Program predavanj:

  • 16:30 – 18:00:
    Onesnaževanje morja in biomonitoring
    Doc. dr. Andreja Ramšak
    Onesnaževanje morja se je močno povečalo od industrializacije in razvoja kemije, ki je omogočila sintezo ksenobiotikov in številnih drugih spojin, ki jih uporabljamo vsak dan, bodisi kot sredstva za osebno higieno, zdravila, škropiva in gnojila v kmetijstvu, industrijske odplake, do plastike. Katastrofalna onesnaženja (razlitja nafte, zastrupitve ribičev z živim srebrom v zalivu Minamata), ki so se zgodila v prejšnjem stoletju so razbila prepričanje, da so morja in oceani neobčutljivi za onesnaževanje. Z vse obsežnejšim onesnaževanjem morja se razvijajo tudi pristopi za odkrivanje škodljivih učinkov onesnaževanja v morskih organizmih. Školjke so bile prva skupina, ki so jo uporabili za monitoring onesnažil ob ameriški obali v programu “Mussel Watch” od leta 1976, nekateri njihovi odzivi so biomarkerji, ki so uporabni v biomonitoringu, so tudi modelni organizem v ekotoksikoloških raziskavah.
  • 18:15 – 19:45:
    Delfini Slovenije, Afrike in globalno: pomen preučevanja kitov in delfinov
    Doc. dr. Tilen Genov
    Kiti in delfini so na različne načine glasniki morja – bodisi kot karizmatične vrste, ki pritegnejo pozornost javnosti na varstvo biotske pestrosti, bodisi kot kazalci antropogenih sprememb v morju. Nekatere vrste so številčne in globalno razširjene, druge endemične in na robu izumrtja. Predavatelj bo skozi tri dokaj neodvisne a vendarle povezane primere predstavil širši pomen preučevanja kitov in delfinov. Skozi lastno delo bo predstavil raziskovanje in varstvo dveh zelo različnih vrst delfinov v severnem Jadranu in zahodni Afriki, ob koncu pa prikazal zakaj je varstvo kitov pomembno z vidika blaženja klimatskih sprememb.

Oba predavatelja bosta z nami delila svoje bogate raziskovalne izkušnje, znanje in vpoglede v aktualne okoljske izzive ter rešitve za bolj trajnostno upravljanje z morskimi ekosistemi.

O predavateljih:

Doc. dr. Andreja Ramšak
je zaposlena na Morski biološki postaji Nacionalneaga inštituta za biologijo in je predavateljica na Univerzi na Primorskem. Ukvarja se s posledicami onesnaževanja na morske organizme na subceličnem nivoju, izražanjem genov pri školjkah za odkrivanje učinkov onesnaženja, uporabo pluripotentnih celic pri nevretenčarjih v ekotoksikologiji in učinki onesnaženja okolja. Sodeluje tudi pri prenosu znanja med akademsko sfero, industrijo in ribiškim sektorjem. Je vabljena predavateljica v tujini in na slovenskih univerzah ter mentorica doktorskim in podiplomskim študentom. Aktivna je v mednarodnih združenjih in je članica nadzornega odbora LifeWatch-ERIC in združenja EUROMARINE.

Doc. dr. Tilen Genov
je morski biolog, specializiran za morske sesalce in varstvo morja. Ima univerzitetno diplomo z Univerze v Ljubljani ter magisterij in doktorat z Univerze St. Andrews, Velika Britanija. Z več kot 20 leti raziskovalnih izkušenj v različnih regijah, vključno z Sredozemskim, Rdečim, Arabskim in Severnim morjem ter Atlantskim, Indijskim in Tihim oceanom, se osredotoča na dinamiko populacij morskih sesalcev, rabo habitatov, socialno strukturo, vedenje ter vpliv ribištva, kemičnih onesnaževal in podvodnega hrupa. Je ustanovitelj društva Morigenos – slovenskega društva za morske sesalce in predavatelj na Univerzi na Primorskem. Aktivno sodeluje v mednarodnih prizadevanjih za varstvo morskih sesalcev, med drugim kot član Specialistične skupine za kite pri Mednarodni zvezi za varstvo narave IUCN in Znanstvenega odbora Mednarodne komisije za kitolov. Za svojo predanost varstvu morja je med drugim prejel nagrado Mandy McMath Evropskega združenja za kite in delfine, v letu 2024 pa je bil izvoljen za predsednika Evropskega združenja za kite in delfine.

Vabljeni!