Fakulteta za varstvo okolja vabi vse študente magistrskega študijskega programa Varstvo okolja in ekotehnologije ter ostale zainteresirane na dve izjemno zanimivi gostujoči predavanji, ki bosta v četrtek, 23. januarja 2025, s pričetkom ob 16.30, v Magistrski predavalnici 2.
Predavanji bosta izvedeni v sklopu predmeta Bioindikacija in biomonitoring, gostujoča predavatelja pa sta doc. dr. Andreja Ramšak (Nacionalni inštitut za biologijo, Morska biološka postaja Piran) in doc. dr. Tilen Genov (Morigenos – slovensko društvo za morske sesalce in Oddelek za biodiverziteto, FAMNIT, Univerza na Primorskem).
Program predavanj:
- 16:30 – 18:00:
Onesnaževanje morja in biomonitoring
Doc. dr. Andreja Ramšak
Onesnaževanje morja se je močno povečalo od industrializacije in razvoja kemije, ki je omogočila sintezo ksenobiotikov in številnih drugih spojin, ki jih uporabljamo vsak dan, bodisi kot sredstva za osebno higieno, zdravila, škropiva in gnojila v kmetijstvu, industrijske odplake, do plastike. Katastrofalna onesnaženja (razlitja nafte, zastrupitve ribičev z živim srebrom v zalivu Minamata), ki so se zgodila v prejšnjem stoletju so razbila prepričanje, da so morja in oceani neobčutljivi za onesnaževanje. Z vse obsežnejšim onesnaževanjem morja se razvijajo tudi pristopi za odkrivanje škodljivih učinkov onesnaževanja v morskih organizmih. Školjke so bile prva skupina, ki so jo uporabili za monitoring onesnažil ob ameriški obali v programu “Mussel Watch” od leta 1976, nekateri njihovi odzivi so biomarkerji, ki so uporabni v biomonitoringu, so tudi modelni organizem v ekotoksikoloških raziskavah. - 18:15 – 19:45:
Delfini Slovenije, Afrike in globalno: pomen preučevanja kitov in delfinov
Doc. dr. Tilen Genov
Kiti in delfini so na različne načine glasniki morja – bodisi kot karizmatične vrste, ki pritegnejo pozornost javnosti na varstvo biotske pestrosti, bodisi kot kazalci antropogenih sprememb v morju. Nekatere vrste so številčne in globalno razširjene, druge endemične in na robu izumrtja. Predavatelj bo skozi tri dokaj neodvisne a vendarle povezane primere predstavil širši pomen preučevanja kitov in delfinov. Skozi lastno delo bo predstavil raziskovanje in varstvo dveh zelo različnih vrst delfinov v severnem Jadranu in zahodni Afriki, ob koncu pa prikazal zakaj je varstvo kitov pomembno z vidika blaženja klimatskih sprememb.
Oba predavatelja bosta z nami delila svoje bogate raziskovalne izkušnje, znanje in vpoglede v aktualne okoljske izzive ter rešitve za bolj trajnostno upravljanje z morskimi ekosistemi.
O predavateljih:
Doc. dr. Andreja Ramšak Doc. dr. Tilen Genov |
Vabljeni!