Na posvetu Javne službe kmetijskega svetovanja o pomenu in nenadomestljivosti zdravih tal

Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije (KGZS) in Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano (MKGP) sta na Bledu organizirala posvet Javne službe kmetijskega svetovanja in dogodek Evropskega partnerstva za inovacije (EIP) z naslovom »Tla, naš nenadomestljiv vir«. Na dvodnevnem dogodku, ki je potekal 18. in 19. novembra 2024, je z dvema predavanjema sodeloval tudi sodelavec Fakultete za varstvo okolja, izr. prof. dr. Borut Vrščaj.

Na dogodku je bilo predstavljenih mnogo zanimivih in uporabnih tem, od predstavitve Misije EU »Dogovor o tleh za Evropo«, Evropskega raziskovalnega programa za kakovost kmetijskih tal, pomena zaščite kmetijskih zemljišč za zagotavljanje prehranske varnosti v Sloveniji, sistema spremljanja stanja kmetijskih tal v Sloveniji, do Direktive o monitoringu in odpornosti tal.  Predstavljeni so bili večletni in pilotni projekti, ki so trenutno v teku ali pa že zaključeni, namenjeni ohranjanju zdravih tal in ohranitvenih obdelovalnih praks. V okviru posveta sta bili organizirani tudi dve okrogli mizi, ki sta bili prvenstveno namenjeni prenosu inovativnih in praktičnih rešitev v splošno prakso.

Dr. Borut Vrščaj je v uvodnem predavanju drugega dne posveta predstavil tla kot nenadomestljiv in neobnovljiv naravni vir. V predavanju namenjenemu predstavitvi Interreg projekta Links4Soils je izpostavil ključno lastnost tal, njihovo rodovitnost in izjemno dolg seznam ekosistemskih storitev, ki jih tla opravljajo.

Več o dogajanju in vsebini posveta lahko preberete v zapisu assis. Katje Črnec.